Skuteczna sprzedaż internetowa

Sklepy internetowe w porównaniu ze stacjonarnymi są znacznie mniej kosztowną inwestycją. Dobra strona internetowa, marketing i odpowiednia analiza cen konkurencji przy wyznaczaniu własnych sprawią, że możesz zyskać pokaźne grono klientów. W przypadku sprzedaży internetowej nie musisz martwić się o lokalizacje, gdyż klientów możesz mieć z różnych zakątków Polski, a nawet świata. Nie trzeba także wynajmować specjalnego lokum, czasami wystarczy zacisze własnego pokoju, jeżeli sprzedajesz produkty małogabarytowe. Samo prowadzenie sklepu internetowego, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a bardzo często potrafi przynosić naprawdę duże zyski. Przyczynia się to do powstawania coraz większej ilości stron, które oferują nam możliwość zrobienia zakupów online. Ważne więc jest, by dobrze przeprowadzona analiza cen konkurencji pomogła nam odpowiednio wycenić oferowane przez nas produkty. Na rynku sprzedaży internetowej nie brak jest sklepów z podobnym a wręcz takim samym asortymentem. Poza analizą trzeba również poświęcić dużą uwagę marketingowi.

Marketing za pomocą social media potrafi wiele zdziałać.

Analiza cen konkurencji pozwoli nam na ustalenie odpowiedniej ich wysokości w naszym sklepie. To jednak może nie przyciągnąć do nas wystarczającej rzeszy klientów. Social media są w obecnych czasach kluczem do sukcesu. Odpowiednia promocja swojego biznesu na takich stronach jak Facebook czy Instagram sprawi, że przyciągniemy uwagę znacznie szerszego grona niż za pomocą tradycyjnych sposobów jak np.ulotki. https://dealavo.com/pl/

Monitorowanie cen sklepów internetowych

W obecnych czasach, bardzo często wykonuje się szereg działań w zakresie e-commerce. Podstawowym działaniem w tym zakresie jest monitorowanie cen sklepów internetowych. W jakim celu stosuje się tę praktykę? Otóż, jest to potrzebne w celu dokładnego zorientowania się na rynku internetowym. To narzędzie pozwala porównywać swoją cenę z konkurencją. Wiadomo, że tylko dobra cena i dobry produkt może przyczynić się do efektywnego rozwoju sklepu internetowego.

Dobra cena produktu a większa sprzedaż

Wiadome jest, że jeśli cena określonego produktu będzie zbyt wysoka, to wówczas nikt nie będzie chciał skorzystać z kupna tego produktu. Z tego też powodu tak ważne jest, żeby korzystać z tak zwanego ,,monitoringu cen”. Na czym to polega? Przede wszystkim ten system każdego dnia bardzo dokładnie i szczegółowo przegląda i sprawdza poszczególne strony internetowe oraz porównuje ceny. W następnym etapie system przesyła informacje o cenach rynku, do określonego przedsiębiorcy. W takim szczegółowym raporcie można zobaczyć wszelkie dokładne informacje. Można się łatwo zorientować, jaka cena została parę dni temu zmieniona, zwiększona bądź także zmniejszona.

Monitoring cen a rozeznanie na rynku

Monitorowanie cen sklepów internetowych jest koniecznym działaniem, jeśli przedsiębiorca chce odnosić sukcesy w branży. Automatyczny monitoring pomoże ustalić optymalną cenę za dany produkt, tak aby była ona zachęcająca dla klienta. Monitoring cen porównuje aukcje, porównywarki i strony internetowe sklepów.

Monitoring cen sklepów internetowych

Monitorowanie konkurencji coraz powszechniejsze

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ludzie coraz częściej stosują monitorowanie konkurencji. Nie dzieje się bez przyczyny. Nie brakuje bowiem osób, które doskonale zdają sobie sprawę, że to naprawdę bardzo ważne rozwiązanie. Co wpływa na występowanie tego zjawiska? Dlaczego ludzie coraz częściej korzystają z takiej opcji?

Monitorowanie cen kluczem do osiągnięcia sukcesu

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie brakuje ludzi, którzy przede wszystkim zwracają uwagę na oferowane ceny. To na tej podstawie dokonują finalnych zakupów. Więc dziwnego, że warto monitorować poczynania swoich rywali właśnie pod tym kątem. To bez wątpienia szansa na osiągnięcie sukcesu. Jeśli bowiem Wasze ceny będą wysokie w porównaniu do innych, to niestety musicie liczyć się z tym, że nie będziecie mieli zbyt wielu Klientów. Nie można o tym fakcie pod żadnym pozorem zapominać. Monitorowanie konkurencji pod tym względem jest coraz popularniejsze, aczkolwiek biorąc pod uwagę powyższe zdania nie powinno to zaskakiwać.

Możliwość zastosowania rozwiązań, które sprawdzają się w praktyce

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że monitorowanie poczynań konkurencji to również szansa na to, aby sprawdzić, co korzystnie działa na większą liczbę Klientów. Możecie zaobserwować, jakie rozwiązania warto wprowadzić, żeby osiągać odpowiednie walory z tego tytułu. To naprawdę bardzo istotna kwestia. Oczywiście, to również szansa na to, aby nie decydować się na warianty, które po prostu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nic więc dziwnego, że monitorowanie konkurencji jest w naszym kraju z roku na rok coraz popularniejsze. Ludzie, którzy działają w handlu internetowym wiedzą, że jest to naprawdę bardzo istotna kwestia. Możecie na przykład zobaczyć czy wprowadzenie produktów popularnych na zachodzie jest warte uwagi i przynosi oczekiwane skutki w aspekcie zwiększenia sprzedaży itp. Warto zatem mieć to wszystko na uwadze. Dzięki temu możecie bowiem po prostu poprawić działanie własnego przedsiębiorstwa.

Źródło: https://dealavo.com/pl/

Narzędzia internetowego monitoringu cen

Istotnym nośnikiem informacji marketingowej, który powinien być konsekwentnie analizowany, jest cena. Silna konkurencja w Internecie sprawia, że przedsiębiorstwa oferujące tam swoje towary stale śledzą innych graczy na rynku. W jaki sposób wykonać monitoring cen w Internecie, aby był on efektywny?

Co daje monitoring cen?

Monitoring cen wpływa przede wszystkim na zyskowność. To jedna z najskuteczniejszych dźwigni wzrostu zysku. Oprócz tego skuteczna i odpowiednia polityka cenowa prowadzona w oparciu o monitoring cen wpływa na wartość przedsiębiorstwa.

Narzędzia internetowego monitoringu cen

Ręczna obserwacja konkurencji jest nie dość że nie efektywna, to jeszcze kosztochłonna. Automatyzacja procesów sprzedaży jest możliwa z wykorzystaniem narzędzi internetowego monitoringu cen. Takie rozwiązania w przewadze opierają się na zautomatyzowanych botach, przeszukujących Internet, których celem jest znalezienie konkretnych informacji.  Roboty, wykorzystując odpowiednie algorytmy sieciowe, nierzadko też big data, łączą się z odpowiednią witryną, a następnie pobierają zawartość strony. Program dokonuje analizy danych według przyjętych przez producenta metodologii. Narzędzia internetowego monitoringu cen na zagranicznym rynku są dobrze rozwinięte. Duża liczba graczy np. Price2Spy, Plerdy ułatwia prowadzenie polityki cenowej i dobór właściwych strategii cenowych przedsiębiorstwom sektora e-commerce. Rozwiązania, które są przystosowane dla potrzeb polskiego rynku i są popularne wśród polskich sklepów e-commerce to narzędzia oferowane przez polskich producentów:

  • Szpiegomat.pl
  • Dealavo,
  • Price Panorama,
  • Trendwatch.

Każde z tych narzędzi różni się oferowanymi możliwościami, jednak wspólnym jest to, że pomagają zwiększyć efektywność w zarządzaniu cenami w przedsiębiorstwach z sektora e-commerce.

Wiedza polskich przedsiębiorstw na temat użytecznych narzędzi zwiększających skuteczność w zarządzaniu cenami jest niewielka. Są to stosunkowo niedrogie rozwiązania umożliwiające monitoring cen, dzięki którym firmy mogą istotnie zwiększać przychody, a w efekcie zyskowność firmy.

Sprawdź również https://dealavo.com/pl

Dlaczego warto analizować ceny konkurencji?

Analiza cen konkurencji to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w dzisiejszych czasach przez przedsiębiorców. Praktycznie jest to już powszechnie obowiązujący standard, o którym nie wolno zapominać. Na wdrożenie tego rozwiązania równie często decydują się zarówno średnie jak i duże sklepy internetowe. Oprócz tego, producenci i marki, którzy chcą na bieżąco kontrolować poziom cen w innych e-sklepach, do których sprzedają produkowane przez siebie towary. Daje im to gwarancję, że będą mogli na bieżąco dokonywać analizy cen. 

Analiza cen konkurencji – priorytet, o którym nie możesz zapominać

W chwili obecnej każdy, kto chce wygrywać ze swoją konkurencją, musi wdrożyć w swojej firmie analizę cen konkurencji. Analiza cen konkurencji to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Dzięki niej możliwe jest wdrażanie odpowiednich działań i szybka reakcja na zmianę cen przez najważniejszych konkurentów. Dbałość o stałą analizę cen konkurencji powinna dotyczyć przede wszystkim firm z branż takich jak elektronika, zabawki, opony, artykuły spożywcze, apteki internetowe, wyposażenie wnętrz czy drogerie. Lista ta tak naprawdę jest o wiele dłuższa niż mogłoby się niektórym wydawać.

Analiza cen konkurencji w sklepie internetowym – najważniejsze informacje

W przypadku sklepów internetowych bieżąca analiza cen konkurencji umożliwia szybkie reagowanie na poziomy cen u konkurentów. Warto wiedzieć, że czasami obniżenie ceny wybranych towarów o jeden lub dwa grosze może decydować o wyższej pozycji w rankingu cenowym w porównywarce. Ten element może decydować, że nasza sprzedaż w sposób automatyczny wzrośnie od razu o kilkadziesiąt procent, zaś spadek marży będzie praktycznie nieodczuwalny.

W chwili obecnej bardzo popularne jest również zjawisko, w których niektórzy sprzedawcy w ogóle nie odnoszą się do rynku jako całości i sprzedają swoje towary nawet kilkadziesiąt złotych taniej od konkurencji. Wdrażając taki model działania trzeba liczyć się z pokaźnymi stratami w zyskach ze sprzedaży.

Zainwestuj w analizę cen konkurencji i zwiększ swoją pozycję na rynku

Analiza cen konkurencji to wyjątkowe narzędzie, które przydaje się w szczególności tam, gdzie mamy do czynienia z produktem standaryzowanym łatwym do porównywania. W porównywarkach cenowych można zwiększać swoją pozycję obniżając ceny wybranych produktów nawet o 1 grosz. Z tego względu tak ważne jest stałe monitorowanie cen ustalanych przez konkurencję. Jest to rozwiązanie niezwykle efektywne, którego nie wolno lekceważyć.

Sprawdź https://dealavo.com/pl

Co wyróżnia firmę Amazon

Amazon – co wyróżnia tego światowego giganta i sprawia, że obecnie jest najszybciej rosnącą firmą świata? Jeff Bezos na pomysł jej założenia wpadł jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Pierwotnie, Amazon miał być tylko internetową księgarnią. Po jakimś czasie asortyment sklepu zaczął znacznie się powiększać, a nowe produkty przyciągały rzesze zwolenników. Tym, co od początku wyróżniało firmę Amazon na drodze do międzynarodowego sukcesu z pewnością było podejście do klienta. Szybkie wysyłki kilkanaście lat temu wcale nie były standardem, lecz Jeff Bezos wraz ze swoją organizacją spowodował, że Amerykanie pokochali kupować przez internet.

Dziś Amazon jest wielką, międzynarodową korporacją. W Europie istnieje kilka wersji językowych sklepu. Polscy klienci do tej pory mieli okazję korzystać z niemieckiego Amazona, jednak od ponad dwóch lat jest dostępna wersja polska. Wynikają z tego liczne korzyści, jak możliwość dostawy towaru z jednego z trzech centrów logistycznych położonych na terenie naszego kraju.

Możliwość zatrudnienia się w jednym z centrów logistycznych firmy z pewnością jest dobrą perspektywą dla młodych adeptów e-commerce, którzy chcą na własnej skórze poczuć, jak wygląda praca w tak wielkim sklepie internetowym. Ogromną zaletą hal jest zautomatyzowanie procesu dystrybucji. Paczki przemieszczane są po nich za pomocą taśm, dzięki czemu towar jest błyskawicznie segregowany. To z kolei umożliwia szybką i sprawną dostawę do klienta. Firma gwarantuje też elastyczne zwroty towaru.

Sprawdź https://dealavo.com/pl/2019/06/07/niezbednik-dla-producentow-w-erze-amazona/

W jaki sposób analizować poczynania konkurentów z branży?

Dużo osób ma w związku z tematem dzisiejszego artykułu naprawdę – kolokwialnie pisząc -twardy orzech do zgryzienia. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wiedza na temat tego, co dzieje się u rywali jest tak naprawdę niezbędna. W innym wypadku trudno liczyć o satysfakcję i dobre zyski, prawda? Jak to jednak zrobić stosunkowo szybko oraz skutecznie?

Dlaczego warto znać ceny u konkurencji?

Co sprawia, że dużo osób chce znaleźć optymalne rozwiązania w ramach tego tematu? Analiza cen konkurencji jest tak naprawdę w dzisiejszych czasach niezbędna. Kilka lub kilkanaście lat temu być może było pod względem inaczej. Na pewno panowała zdecydowanie mniejsza rywalizacja. Jeśli ktoś miał monopol w konkretnym sektorze, to rzecz jasna nikt inny go nie interesował. Jeśli natomiast w danej branży były załóżmy tylko 3-4 podmioty, to można było sprawdzić ceny u rywali nawet ręcznie. Teraz natomiast rywalizacja jest zdecydowanie większa. Tydzień po tygodniu powstają nowe sklepy online sprzedające bardzo szeroki asortyment. Wiedza na temat cen i przeciwników z branży jest kluczowa. Chyba każdy ma świadomość tego, że Klienci – widząc jeden i ten sam produkt – wybiorą po prostu akcesoria z niższymi cenami. W końcu nikt nie ma zamiaru przepłacać, prawda? Znajomość cen konkurencji to również szansa na to, aby w niektórych sytuacjach podnieść swoje wymagania. Widzicie, że konkurent oferuje dużo wyższe ceny? W takiej sytuacji możecie podnieść swoje żądania, a i tak nie będziecie narzekać na dużo Klientów.

Narzędzia do monitoringu cen

Oczywiście, wszystko powinno odbywać się w sposób zautomatyzowany. Analiza cen konkurencji nie może być realizowana ręcznie. Mamy nadzieję, że każdy zgadza się z nami w tym temacie. Wszystko dlatego, że ten proces byłby niezwykle czasochłonny. Bardzo ważne jest to, aby zdecydować się na odpowiednie narzędzia z tej kategorii. Wyboru nie brakuje. Bierzcie pod uwagę markę, opinie innych Klientów, a także ilość funkcji oraz warunki finansowe. Dzięki temu analiza poczynań konkurencji będzie regularna oraz bardzo precyzyjna.

Kto najczęściej z tego korzysta?

Jakie podmioty najczęściej wybierają takie właśnie rozwiązania? Trzeba zwrócić uwagę na aspekt, że między innymi są to przedstawiciele sklepów internetowych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że takie przedmioty muszą na co dzień mierzyć się z bardzo dużą konkurencją. Okazuje się, że tego typu narzędzia wybierane są również poprzez producentów. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie sklepy zaniżają ceny produktów i tym samym szkodzą uzyskiwanym wynikom sprzedaży itp.


Źródło informacji: https://dealavo.com/pl

Wpływ Amazona na polski rynek pracy

Choć Amazon jeszcze oficjalnie nie wszedł do Polski jako platforma sprzedażowa dedykowana na nasz rynek, od paru ładnych lat posiada w naszym kraju centra logistyczne zatrudniające tysiące osób. W jaki sposób wpływa wiec on na rynek pracy i sytuację gospodarczą?

Wpływy do budżetu

Amazon zagościł w Polsce w roku 2014 i od tej pory zainwestował już ponad 4 mld złotych. Oprócz tego regularnie odprowadza do budżetu Państwa ogromne podatki generowane przez 5 magazynów logistycznych umiejscowionych w Poznaniu, Sosnowcu, Wrocławiu, oraz w okolicach Szczecina. Firma posiada również swój oddział w Warszawie, a w Gdańsku otwarte zostało Centrum Rozwoju Technologi zajmujące się głównie działalnością badawczo-rozwojową.

Przede wszystkim zatrudnienie

Największy wpływ na gospodarkę Amazon ma jednak w skali poszczególnych regionów, w których usytuowane są należące do niego obiekty. Firma zatrudnia w Polsce kilkanaście tysięcy ludzi, począwszy od magazynierów, po kierowców i analityków. Warto podkreślić, że europejska sieć dystrybucyjna amerykańskiego giganta wciąż jest rozwijana, co związane jest z nieustannym rozwojem i walką o dominację na rynku internetowej sprzedaży.

Plany na przyszłość?

Choć Amazon jeszcze oficjalnie nie zapowiedział anie nie potwierdził plotek dotyczących jego wejścia na polski rynek e-commerce, możemy podejrzewać, ze wkrótce to nastąpi i będzie wiązało się ze stworzeniem tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Wartość całego rynku e-commerce w Polsce oszacowano niedawno na około 40 miliardów złotych — jest więc o co walczyć.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl/2019/06/07/niezbednik-dla-producentow-w-erze-amazona/

Monitorowanie sklepów w internecie – narzędzie obserwacji konkurencji

W sprzedaży detalicznej i hurtowej należy nieustannie trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, co się dzieje u konkurencji. Nie wystarczy raz na jakiś czas przejrzeć jej cenniki, ale robić to na bieżąco i jak najczęściej, bo tylko taka obserwacja przyniesie wyniki, z których można uzyskać najwięcej ważnych informacji.

Aktualizacja danych

Dzięki temu otrzymane wyniki łatwo przekuć na sprzedażowy sukces. Przykładowo czasowa obniżka cen u konkurenta wcale nie musi oznaczać jednoczesnej obniżki w naszych sklepach na tych samych towarach. Można obniżyć stawkę za inne produkty, które wygrywają z tamtymi np. jakością, renomą marki producenta czy takimi technicznymi szczegółami jak pojemność, wielkość i waga. Monitorowanie sklepów internetowych to nieustanna aktualizacja danych, ale to właśnie ona sprawia, że przedsiębiorca ma dostęp do bieżących i rzetelnych informacji i może reagować w dowolnym momencie.

Obserwowanie konkurencji

Oczywiście przerzucanie obowiązku takiego monitoringu na przedsiębiorcę mija się z celem. To proces długotrwały, a przy tym wymagający ogromnego nakładu czasowego i doświadczenia. Zamiast wydawać pieniądze na przeszkolenie pracowników, warto zlecić obserwowanie konkurencji oraz monitorowanie sklepów internetowych podmiotowi, który się na tym zna i przede wszystkim ma do tego odpowiednie narzędzia. Chociaż w dobie wyszukiwarek takich jak Google może się wydawać, że odszukanie cenników to kwestia kilku sekund, sytuacja się komplikuje, gdy do porównania są dziesiątki sklepów. I to nierzadko z tysiącami różnych produktów.

Zawężanie wyników

Dlatego zdecydowana większość firm sprzedażowych, która wykorzystuje monitorowanie sklepów internetowych do śledzenia swoich konkurentów, skupia się jedynie na zawężonej grupie towarów lub usług, które chce obserwować. Są to najczęściej produkty pierwszej potrzeby i takie, które sprzedają się najczęściej i w największej liczbie: żywnościowe, chemiczne, tekstylne. Zawężanie wyników pozwala więc skupić się na najbardziej dochodowej grupie towarów, które przynoszą ogromne zyski i gdzie nawet niewielkie różnice cenowe mogą przesądzić o sukcesie sprzedaży.

Sklepy internetowe

Analizowanie cenników w sklepach internetowych jest znacznie łatwiejsze niż w stacjonarnych. Firmy zajmujące się monitoringiem mają specjalne narzędzia, aplikacje i programy, które dokonują przeszukania ofert na konkretnych stronach internetowych, a następnie konwertują je do czytelnej dla odbiorcy formy. Finalnie przedsiębiorca dostaje proste zestawienie, na którego podstawie może dokonać analizy cen i wprowadzić niezbędne zmiany we własnych cennikach.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl

Co się dzieje u konkurencji… Dwa powody do monitoringu konkurenta

Pod pojęciem monitorowania konkurencji może kryć się szereg działań przeprowadzanych w celu analizy aktualnej oferty innej firmy lub firm. Dlatego eksperci zajmujący się tym problemem podzielili go na różne sfery, do których należy na przykład monitoring oferty, produktów, cen, promocji, marketingu czy nawet potencjalnej grupy docelowej.

Ceny wiodą prym

Przez przedsiębiorców z oczywistych względów najczęściej wykorzystywany jest monitoring cen konkurencji. Powód jest prosty – taka analiza umożliwia w przejrzysty sposób dowiedzenie się najważniejszej rzeczy o konkurencje, czyli co i za ile sprzedaje oraz czy cena oferowana przez nasz sklep jest wobec niego korzystniejsza. Firmy nie powinny jednak zapominać o stałej analizie również innych kanałów wiedzy o konkurencie. Nierzadko to właśnie one mogą decydować o prawidłowym przygotowaniu np. kampanii reklamowej czy nowej oferty kierowanej do klientów.

Jak działa monitoring?

Już sama nazwa wskazuje na to, jak odbywa się cały proces. W branżach działających e-commerce monitoring cen konkurencji jest zbieraniem różnych informacji o cenach za towary i usługi oraz przedstawieniem wyników w czytelny i zrozumiały sposób. Analityk dokonuje najpierw zebrania wszystkich danych: wskazanych firm-konkurentów z jakiegoś regionu (najczęściej lokalnych przedsiębiorstw), a następnie ich analizy i porównania z ofertą właściwą, czyli sklepu, który zlecił taki monitoring. Na podstawie tej analizy wykazuje się różnice w cenach oraz produktach, które u konkurencji są tańsze lub droższe.

Wyciąganie wniosków

Przedsiębiorcy dostarczany jest końcowy raport pokazujący kondycję jego firmy na tle konkurencji. Najczęściej są to zestawienia zawierające tabele różnic ukazujących konkretne produkty i towary tych samych marek i producentów. Z jednej strony podane są ceny w sklepie A (podstawowym), z drugiej ceny w sklepach konkurencyjnych. W zależności od zakresu analizy i badań mogą to być zestawienia obejmujące od kilku do nawet kilkuset różnych podmiotów!

Ogrom pracy

Im dokładniejszy monitoring cen konkurencji, tym jego wykonanie i późniejsza analiza wymaga większej ilości pracy oraz poświęconego na nią czasu. Co prawda większą część procesu wykonują specjalistyczne programy wyszukujące cenniki i oferty sprzedażowe, ale nie stworzoną one aktualnej merytorycznej analizy. Do tej potrzebny jest realny człowiek z rzetelną i dokładną wiedzą na temat sposobów analizy oraz potrafiącego przedstawić odpowiednie sugestie i wnioski z badań, które będą mogły pomóc przedsiębiorcy we właściwym i prawidłowym dopasowaniu swoich cen.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl