Wpływ Amazona na polski rynek pracy

Choć Amazon jeszcze oficjalnie nie wszedł do Polski jako platforma sprzedażowa dedykowana na nasz rynek, od paru ładnych lat posiada w naszym kraju centra logistyczne zatrudniające tysiące osób. W jaki sposób wpływa wiec on na rynek pracy i sytuację gospodarczą?

Wpływy do budżetu

Amazon zagościł w Polsce w roku 2014 i od tej pory zainwestował już ponad 4 mld złotych. Oprócz tego regularnie odprowadza do budżetu Państwa ogromne podatki generowane przez 5 magazynów logistycznych umiejscowionych w Poznaniu, Sosnowcu, Wrocławiu, oraz w okolicach Szczecina. Firma posiada również swój oddział w Warszawie, a w Gdańsku otwarte zostało Centrum Rozwoju Technologi zajmujące się głównie działalnością badawczo-rozwojową.

Przede wszystkim zatrudnienie

Największy wpływ na gospodarkę Amazon ma jednak w skali poszczególnych regionów, w których usytuowane są należące do niego obiekty. Firma zatrudnia w Polsce kilkanaście tysięcy ludzi, począwszy od magazynierów, po kierowców i analityków. Warto podkreślić, że europejska sieć dystrybucyjna amerykańskiego giganta wciąż jest rozwijana, co związane jest z nieustannym rozwojem i walką o dominację na rynku internetowej sprzedaży.

Plany na przyszłość?

Choć Amazon jeszcze oficjalnie nie zapowiedział anie nie potwierdził plotek dotyczących jego wejścia na polski rynek e-commerce, możemy podejrzewać, ze wkrótce to nastąpi i będzie wiązało się ze stworzeniem tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Wartość całego rynku e-commerce w Polsce oszacowano niedawno na około 40 miliardów złotych — jest więc o co walczyć.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl/2019/06/07/niezbednik-dla-producentow-w-erze-amazona/

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *